Sdílet

Tweet

Goodgame Big farm, online farma v osobitém kabátku

Goodgame Big farm

Při pohledu na ulici jsem si jen velice těžko dokázal představit, zda si ze mě rodiče náhodou nedělají srandu. Ano, sice jsem na škole studoval agronomii, avšak o praktickém vedení zemědělství nemám žádnou páru. A ani jsem nikdy neslil o tom, že bych se vzdal svého městského života a stal se farmářem. Jenže jak se zdá, moje příbuzenstvo o tom má trochu jinou představu. Mělo mi dojít, když jsem zde viděl tolik lidí, že se něco děje. Jen mi nedošlo, jak se to dotkne mě. V tento okamžik končí klidný život maloměšťáka a začne opravdová výzva. Strýček George již nějakou dobu nezvládá svou malou farmu. I když si to nepřizná, jeho věk už ho limituje a pokud se rodinné farmy neujme někdo schopný, skončí nakonec v konkurzu. Tomu se celá famílie snaží zabránit. To znamená jediné, musím si zabalit kufr a vydat se na venkov. Je nejvyšší čas na setbu, takže nedostávám ani čas na rozmyšlenou. Vlastně ani nebylo plánováno mi dát možnost odmítnout. To jsem de facto udělal, když jsem přijal peníze na školné. Rodina tak nějak se mnou na Georgeovo místo celou dobu počítala. Nedá se tedy nic dělat, stávám se farmářem.

Krátce po příjezdu na usedlost mi nezbývá, než konstatovat, že se to tu nachází v o dost horším stavu, než jsem si představoval. Strýček zřejmě své potíže s věkem již nějakou dobu tajil. Farma je tak v celkem zbídačeném stavu. Dostat jí zpět k vyhlášené pověsti široko daleko dá pořádnou dřinu. Ničemu nepřispívá ani moje neznalost prostředí. Načerpané teoretické znalosti mi jsou doslova k ničemu. V praxi vše funguje trochu jinak. Naštěstí se o mém příjezdu dozvěděli sousedé a ti neváhali ani vteřinu přispěchat s nějakou tou dobrou pomocí. Po několika rozhovorech začínám chápat základy zemědělství. Nic mi tedy nebrání zorat pole a zasadit svou první plodinu. Vidět, jak mi doslova roste před očima je velice příjemný pocit. A to je stále teprve začátek. Vypěstovaná pšenice mi slouží jak krmivo pro slepice. Od slepic máme každodenní příděl vajíček. Konečně je k dispozici nějaký ten konečný produkt, s nímž jak se říká, mohu vyrazit na trh. Trochu těch utržených peněz přijde celkem vhod. Na farmě je potřeba postavit tolik věcí. Ke slovu tak přicházejí další políčka, další dobytek a zapomenout by se nemělo ani na příslušenství.

V tuto chvíli již začínáme něco vydělávat. To je okamžik k expanzi. To ale není v silách jediného člověka se postarat o takto rozlehlou usedlost. Přijímám tedy nějaké zaměstnance, o něž se je potřeba postarat. Na jejich spokojenosti totiž závisí jejich efektivita. Jen spokojený zaměstnanec pracuje s elánem a zvládá svou práci nad plán. V opačném případě se jen tak nějak poflakuje a předstírá aktivitu, aby se neřeklo. K zajištění spokojenosti je potřeba zpevňovat plot, aby se cítili v bezpečí. Také je nutné mít dostatek ubytovacích prostor a samozřejmě se nesmí zapomenout i na dekorace. Ty dokáží přímo zázraky, když jde o to zvednout spokojenost zaměstnanců. Takže je postaráno o pracovní sílu, produkce plodin i živočichů jede na plné obrátky, takže do čeho se pustit v dalším kroku? Odpověď není nijak složitá. Při snaze dosáhnout té kýžené slávy je potřeba vstoupit do cechu farmářů. V nich se shromažďují mě podobní z širokého okolí. Společnými silami následně plníme řadu zajímavých úkolů, za něž nechybí ani nějaká ta zajímavá odměna.

Takhle nějak by ve zkratce vypadali stránky našeho deníku být skutečnou postavou v Goodgame Big farm. Tento farmářský simulátor nabízí vše, co od podobné hry očekáváme. Pozvolna si budujeme takové to svoje online zvířecí království, v němž nechybí ani jista špetka strategie. Oproti jiným farmářským hrám musíme myslet i na zaměstnance. Takže někdy je rozhodování o další výstavbě o uzavření kompromisu. I když to někdy může být frustrující muset stavět i neužitečné dekorace, v konečném výsledku to dělá hru zajímavější. Není to jen o pouhém automatickém sázení a krmení dobytka. Musíme si i promýšlet jednotlivé kroky vzhledem k budoucnosti. A ta bude pro mnohé zaměřena na cech farmářů. Tento online prvek nám dává prostor si popovídat s přáteli a rozšířit si úkoly o akce postavené na spolupráci. Goodgame Big farm se v mnohém liší od jiných farem. I proto si nejspíše nalezla tolik vděčných hráčů, k nimž se bezezbytku můžeš připojit i ty.