Sdílet

Tweet

Goodgame Empire, středověká online strategie

Goodgame Empire

Život v době středověku není pro obyčejného člověka žádný med. Představa budoucnosti chudého rolníka, co každý rok svádí boj s přírodou o vlastní živobytí, mě nikdy nenadchla. I proto jsem se při nejbližší příležitosti přidal ke královskému vojsku. To jsem ještě byl mladý a plný ideálů. Ty velice rychle vzaly za své. Po prvních bitvách vyprchalo to kouzlo dobrodružství a zůstala jen pachuť všudypřítomné smrti. Aniž bych si to vůbec uvědomil, jak všichni kolem umírali a já přežíval, dočkal jsem se povýšení. Nakonec jsem velel své vlastní jednotce určené k delikátním účelům. To v této době znamenalo jediné, ještě větší ztráty. Během tohoto svého působení jsem se seznámil s princem Vilémem. Ten ani zdaleka nezapadal do průměru panovníků. Jeho styl myšlení šel úplně jiným směrem, snažil se hledat mírové řešení, kvůli čemuž ho ostatní často nazývali slabochem. Pro mě však byl osvíceným člověkem, co mi ukázal, že existuje i jiný život, než je válčení. Zakrátko jsem také služby armády opustil, abych se v ústraní pokusil najít vnitřní klid. Toto rozjímání však nemělo dlouhého trvání. Ač jsem se snažil za sebou nezanechat jedinou stopu, poslům prince Viléma se mě podařilo najít. Vilémova depeše byla plná zoufalství. Zatímco byl pryč mimo své impérium ve službách krále, tak se jeho země stala terčem nájezdů loupeživých baronů. Ty neodradil ani jeho návrat. Pověst mírumilovného člověka se mu stala překážkou. A jelikož je nezbytné učinit přítrž tomuto řádění, potřebuje někoho schopného do čela svých vojsk. A jelikož jsem nenapravitelný, rozhodl jsem se tuto výzvu přijmout. Opětovně na sebe navlékám zbroj s nadějí, že to bude naposledy.

Můj plán je v tomto ohledu prostý. Využiji sílu Vilémovi armády k pokoření hradu nejagresivnějšího barona. To by mělo ostatním vyslat jasný vzkaz. Dobývání hradu barona šlo kupodivu snadněji, než jsem očekával. Jak se zdá, tenhle nabubřelý baron si byl tak jistý svou mocí, že ani nečekal s možnou ofenzívou. Za tuto nerozvážnost tvrdě zaplatil. Vilém z něho udělal odstrašující příklad a mě za věrné služby ustanovil novým pánem tohoto hradu. Ono to při pohledu na jeho zbídačený stav není žádné extra terno. Avšak s trochou snahy by se to tu za pár let mohlo proměnit na místo vhodné k životu. Ale v tuto chvílí je to naprostá bída. Předchozí majitel natolik spoléhal na rabování, že ani nemá zajištěny vlastní zdroje surovin. Pro začátek je tak potřeba vybudovat kamenolomy, chýše pro dřevorubce a farmy. Ty zajistí přísun dřeva, kamene a veledůležitého jídla. Kámen se dřevem jsou podstatnými surovinami pro jakoukoliv výstavbu hradu. A je jedno, zda jde o obydlí pro poddané, krčmu či hradby. Bez těchto surovin není možné cokoliv změnit. A že je toho potřeba změnit. Pokud se má pokladna začít plnit výběrem daní, tak se musí rozšířit řady poddaných. To bez pořádné infrastruktury nepůjde. Lidé potřebují někde bydlet, někde se bavit a zejména se cítit v bezpečí. Není radno podcenit obranu, jak to udělal baron přede mnou. V okolí je více než dost závistivců, co si brousí zuby na suroviny za mými hradbami.

A nejúčinnější způsob, jak si udržet potřebný respekt je mocná armáda. Jenže ta se neobejde bez dostatku stravy. Každá jednotka má svou spotřebu jídla, jíž musíme uspokojit. Fungující hospodářství je tedy nutností pro vojenskou mašinérii. Výroba jídla na farmách vymezuje velikost armády. A je jedno zda tu mluvíme o obráncích či útočných jednotkách. Ty ani náhodou nemají čas zahálet. Nekončící výpady na sídla loupeživých baronů prověřují moje vojenské dovednosti. Není bitvy, v níž bych se nesetkal s něčím novým. Je tak důležité správně přerozdělit jednotky k útokům na jednotlivé hradby. Pro toto rozhodnutí je nedílnou součástí verbování špionů. Znát přibližné rozmístění obrany nepřítele je nesmírnou výhodou. S touto znalostí je možné uspořádat útoky tak, aby byly co nejefektivnější. Včetně správných dobývacích strojů. Špióni jsou v tuto chvíli hojně využívanou strategickou výhodou před plánováním každého útoku. A je jedno, zda jde o barona či nepřátelsky smýšlejícího soka. Těch potkávám více než je zdrávo. Nutností tak bylo se stát součástí silné aliance, aby všechen ten tlak bylo možné ustát. Doby válčení ani zdaleka nepominuly. Ba naopak jakožto hradní pán musím bojovat nejen za sebe, ale i za všechny ty poddané, co spoléhají na moji ochranu. Ale vidět jak můj hrad začíná růst k obrazu mému, za to všechno strádání stojí.

Stát se středověkým rytířem dnes může doslova každý díky Goodgame Empire. Tato oblíbená středověká strategie získala nejedno ocenění za nejlepší hru roku, čemuž hodně vděčí za osobitý styl, co jí autoři vtiskli. Komiksově laděná grafika doplněná o spoustu úkolů řazených do humorného příběhu dělají hru opravdu zábavnou. A to stále mluvíme jen o části zaměřené na boje s počítačem řízenými loupeživými barony. Myslím, že není potřeba zdůrazňovat, co je alfou i omegou každé online strategie. Zápolení s ostatními hrči ač již sólo či v rámci aliancí dává hře epický nádech. Když se k tomu přidá možnost hrát zdarma v rámci modelu Free to play, tak člověku nic nebrání si Empire vyzkoušet. Sice i v této hře jsou neplatící hráči znevýhodněni, avšak nejde o tam markantní záležitost. Akorát si to chce striktně hlídat čas, kdy mají být vybrané daně. Každé zpoždění znamená jejich redukci výběrčím, který neoplývá dvakrát vyhlášenou poctivostí. Ale jelikož je to jediné významnější omezení, tak se s ním člověk dokáže rychle sžít a brát ho jako drobnou daň za možnost si zahrát online strategii zdarma. Pokud vás tato možnost zaujala, tak nezbývá nic jiného, než popřát hodně štěstí do hry. A ať bude příběh té vaší postavy jakýkoliv, užijte si ho plnými doušky. Fantazie je nejvýkonnější grafický čip na světě, tak by byla škoda ji nechat zahálet.