Sdílet

Tweet

Adobe flash player

V dnešní době bereme jako naprostou samozřejmost možnost si přehrávat videa či si zahrát nějakou tu online hru. Není tomu však až tak dlouho, co si uživatelé internetu mohli o takovém luxusu nechat jen zdát. Ono to do jisté míry souvisí i s rychlostí připojení. S možnostmi dostupnými před patnácti lety byly veškeré internetové stránky navrhované s ohledem na velikost přenosů. Až později jsme se dočkali uvolnění nároků na maximální velikost obrázků a jak šel čas, začala se standardem stávat i nová nadějná technologie. Flash byl původně u Macromefie vyvíjen pro přehrávání dvourozměrné grafiky. Tato technologie umožňovala vývojářům vytvořit zajímavou prezentaci s velice atraktivní konečnou velikostí. Poprvé jsme se s flashem mohli setkat v roce 1996, kdy byl publikován jako animátorský nástroj FutureSplash animator.

Rok po uvedení tohoto nástroje následovala další verze, tentokrát již uvedená pod značkou Flash 1. Druhá generace flashe dostala do vínku i plugin pro internetové prohlížeče. Až do roku 2005 byl publikován pod křídly Macromedie, posléze již jeho další uvolněné verze přebralo plnohodnotně Adobe systems. Rostoucí dostupnost rychlého internetu sebou nesla i zvyšující se náročnost uživatelů. Již nešlo jen o hledání informací, prim stále ve větší míře hrát multimediální obsah. S Flash playeru se tak stal mocný nástroj schopný zprostředkovat i 3D animace ve vysokém rozlišení. Online hrám se tím otevřely dveře dokořán, o čemž zřejmě není potřeba nijak dlouze debatovat. Razantního vylepšení v přidání hardwarové akcelerace, podpory P2P a vylepšení 3D zobrazování se dočkal i díky sílící konkurenci produktu od Microsoftu. Jejich Silverlight je však primárně zaměřen spíše na přehrávání videa.

Adobe flash player by měl být standartní výbavou každého počítače. Přesto se může stát, že ho ve svém stroji z nějakého důvodu nemáte. V takovém případě není potřeba zoufat. Stačí si zdarma stáhnout instalační soubor. Po jeho spuštění se instalátor optá, zda má provést změny v počítači. V případě, že nejsme přihlášení jako správce, může dojít k vyžádání k přihlášení k administrátorskému účtů. Před samotnou instalací je vhodné shodit internetové prohlížeče. Pokud jste tak neučinili, tak jsme k tomu vyzváni instalátorem. Po ukončení vypsaného prohlížeče stačí stisknout Zkusit znovu. Další průběh již nevyžaduje naší asistenci. Flash player je instalován a my se můžeme se vší parádou vrhnout do hrání online her.