Sdílet

Tweet

Goodgame Galaxy, strategie zasazena do hlubokého vesmíru

Goodgame Galaxy

Vesmírný program lidstva sebou přinesl spoustu dobrého. Avšak s tím v ruku v ruce přišlo i to špatné. Do dnešního dne jsem se nedokázal rozhodnout, čeho bylo více. A přitom zpočátku vypadalo vše tak nadějně. Po prvních krůčcích na přelomu dvacátého a jednadvacátého století čekalo lidstvo velké dobrodružství. Nejprve se dostalo na léta probíraný Mars. Ten se zanedlouho stal předsunutou základnou pro lety k dalším planetám. Pokoření Sluneční soustavy byl tak pouhý začátek. To opravdové zkoumání vesmíru přišlo až s vynálezem nového typu pohonu. Ze dne na den bylo lidstvo schopné urazit nesmírné dálky. To byla doba největšího rozmachu lidského impéria. Několik kolonizovaných planet, blahobyt pro všechny. Jenže nic netrvá věčně a tak při dalších průzkumech do odlehlých zákoutí galaxie zákonitě musel přijít zlom. Jak devastující v tu chvíli nemohl nikdo tušit. I když na jednu stranu, jisté náznaky tu byly. Průzkumníci při svých cestách narazili na několik mrtvých planet. Podle všech indicií na nich dříve existoval život, ale nyní naprosto nic. Jakoby se na nich stala nějaká nehoda. Až příliš podobná jedna druhé, aby mohlo jít o pouhou shodu náhod.

A také o žádnou náhodu ani omylem nešlo. Všechnu u zkázu měli na svědomí Goroxové. Tato dobyvačná rasa žije pro jediný cíl, ničit vše živé ve vesmíru. A po dlouhé době hybernace se objevil nový nepřítel. Natolik silný, aby byl opravdovou výzvou, avšak se značně omezenou technikou. Je to smutné, ale v této velké válce jsme těmi primitivnějšími byli my. Tedy alespoň zpočátku. Značná část flotily byla zdecimována při snahách objevit slabiny Goroxkých křižníků. Ukořistěná technologie dala vědcům dostatek vědomostí, aby sestavili zbraně na úrovni nepřítele. To byl zlom ve válce. Goroxové začali prohrávat a s hanbou byli nakonec vytlačení až na samou hranu galaxie. V těchto temných zákoutích stále přežívají a čekají na svou příležitost se vrátit. V tom se jim lidstvo již po generace snaží zabránit. Vzniklo tak nespočet obranných zařízení s jediným cílem, odrážet ojedinělé útoky Goroxů. Za ty dlouhé roky, co se z nich stali jen bezzubí agresoři, se úplně zapomnělo, jak blízko byla lidská rasa vyhubení. Ztráta paměti zapříčinila i rozpad celistvosti. Jednotlivé světy ovládané lidstvem se začali stále více zaměřovat na své zájmy. Ty řídí trojice korporací, jejichž jediným cílem je zisk. K tomu samozřejmě využívají i základen v odlehlých koutech galaxie.

Již dávno nejde o obrané základny proti výpadům Goroxů. V současnosti jsou to spíš místa pro zajišťování nadvlády nad ložisky nalezišť cenných surovin. V rámci hesla zisk je nadevše v těchto končinách, daleko od zraků veřejnosti probíhají lité boje jednotlivých korporací. To je navíc umocněno vznikem mnoha rozštěpených aliancí pracujících ve službách korporace. Galaxie se tak stala opět nebezpečným místem, do něhož právě vstupuji i já. Stal jsem novým velitelem jedné takovéto základny. Ta byla právě dopravena na místo určení. Tedy její základní modul, o ten zbytek se již musím postarat já. Mým posláním je vybudování obranného systému a těžebních kolektorů. Vytěžená ruda se využije na další vylepšování základny. Tak teď ještě zajistit dostatečný přísun energie, aby bylo možné naplno rozjet válečnou továrnu. Jejích služeb se bude využívat více než dost. V nejbližším okolí je nespočet cílů. Základnami Goroxů počínají a těmi jiných korporací konče. Jak se velice záhy ukazuje, tak v těchto končinách člověk sám dlouho nepřežije. Když bojovat, tak ve službách silné aliance. Teď si jen vybrat tu správnou v nadcházející válce o suroviny a moc.

Téma vesmírné strategické hry dozajista potěší nadšence tohoto žánru. Avšak v tom výhody tohoto kousku končí. Goodgame Galyxy byl od počátku zřejmě zamýšlen jakožto vedlejší hrou. Jak jinak si představit důvod, proč jako jeden z mála nedostal do vínku další jazykové mutace. Zkrátka ve studiu si zřejmě řekli, že tato hra nemá takové kouzlo jako Empire a nebudou ji nijak zvlášť tlačit do popředí. Ono se na jednu stranu dá tento krok pochopit. V přímém srovnání s Empirem Galaxy bezezbytku ztrácí. Chladný, bohapustý vesmírný prostor nedává vyniknout humorně laděné grafice a dost se na zábavnosti podepisuje i absence dějové linky zapojené do úkolů. Toť asi tak vše k přímému srovnání. Při pohledu z nadhledu však Galaxy není vůbec špatnou sci-fi hrou a ti, kdož milují neobvyklá prostředí k bitvám s dalšími hráči, by ji neměli zapomenout odzkoušet. Tak jako u ostatních her tohoto studia platí zlaté pravidlo o možnosti hrát zdarma každému, kdo o to projeví zájem. A kdo ví, třeba vás právě tato nepříliš známá hra zaujme víc, než provařené strategie, na něž potkáváme reklamu na každém rohu. Ono za zkoušku člověk nic nedá, tak proč toho nevyužít.