Sdílet

Tweet

Goodgame Gangster, online mafiánem se vší parádou

Goodgame Gangster

Pohled na špinavou ulici před mým skromný bytečkem mě každodenně utvrzuje v nutnosti s tím něco udělat. Avšak čím více se snažím z tohoto místa dostat, tím větší trable mám. Práce pro vymahače, příležitostné vloupačky i nájemný bodyguard je mojí realitou. Nutno dodat, že nijak závratnou. Když zrovna nejsem v hledáčku policie, tak mám i dostatek prostoru naplánovat nějakou tu větší akcičku. Jen kdyby pod pojmem větší bylo opravdové terno. S tím málem, na co si přijdu, nějakou dobu vyžiju, avšak na nějaké vyskakování to není. O to s větším nadšením jsem přivítal pozvání do nedalekého baru. Pro obyčejného člověka by pozvánka na drink zdarma neměla většího významu. Pro někoho znalého místních poměrů to však znamená hodně. Onen zmíněný bar totiž patří vysoce postavenému kmotrovi. Když se něco většího v této části města semele, jsou za tím jeho lidé. A v tuto chvíli jsem dostal pozvánku. To znamená jediné, zvěsti o mě ho zaujali natolik, že se rozhodl si mě otestovat. Se zatajeným dechem mířím k místu setkání. Toto je onen okamžik, kdy se bude rozhodovat o budoucnosti. Když uspěji, mohl bych se dostat ze špinavých ulic do lepší společnosti. Do společnosti založené na nekompromisních pravidlech omerty a vendety. Stát se členem rodiny je tajným snem každého gaunera na ulici a má příležitost právě nadešla.

Jak jsem správně předpokládal, kmotr mě zaúkoloval jednoduchou práci s mizernou odměnou. Ale jak jsem již poznamenal, o tu odměnu tu ani zdaleka nejde. Cílem této prácičky bylo přesvědčit a to se mi podařilo stoprocentně. Netrvalo dlouho a dostal jsem další a další úkoly s mnohem zajímavějšími odměnami. Jak šel čas, tak se úkoly staly poměrně náročnými. Ale na druhou stranu jim korespondovala adekvátní odměna. Náhle si můžu konečně žít na vysoké noze. Pořídil jsem si pěkný baráček, auto a hlavně pořádný zbrojní arzenál. Ač se to nemusí zdát, tak tahle práce je extrémně náročná na schopnosti. Je potřeba utvrzovat výdrž, sílu úderu a nepostradatelnou částí je značná dávka štěstí. Tyto schopnosti rozhodují, zda ten následující souboj dopadne dle mým představ. Stupňující náročnost úkolů k vylepšování schopností či koupi lepší munice přímo nutí. To vše je však pouhou průpravou na mnohem větší výzvu. Ve chvíli, kdy jsem poprvé procházel dveřmi baru, tak jsem ani nemohl tušit, jaké plány můj budoucí kmotr osnuje. Jeho ambiciózním cílem je ovládnout celé město. To je v současnosti rozděleno do několika rodin, které uplatňují svůj vliv na předem daném území. To by se velice rychle mělo změnit. Moje angažmá s radikálními změnami v rozložení sil počítalo a veškeré úkoly, co jsem doposud dostával, mě připravovali na válku.

A ta právě začíná. Diskrétní rozkazy kmotra jsou nezpochybnitelné, vydat se do ulic pátrat po pobočnících bossů konkurenčních rodin. Přes ně se postupně dopracuji až na vrchol potravního řetězce a po tragické nehodě konkurence se jeho čtvrť stává naší. Posilování vlivu ve městě je v současnosti prioritou. Avšak stále jde jen o hraní si s bezvýznamnými postavami. Ta pravá zábava začíná až ve chvíli, kdy se rozhodneme vstoupit do reálné rodiny. Jednotlivý hráči mají možnost zakládat vlastní rodiny. Takže i my dostáváme šanci se rozhodnout pro založení vlastní nebo se přidat k nějaké zavedené. Vstup do již fungující rodiny sebou samozřejmě nese řadu výhod. V takové rodině je dostatek aktivních hráčů. Ti jsou potřeba k plnění kvót. Každá rodina má totiž nárok na bonusy za aktivitu. Je tak v zájmu každého kmotra se obklopit aktivními ranaři, co tyto kvóty naplní a každý člen rodiny získá k vydělaným prostředkům relativně zajímavé bonusy. A myslím, že není potřeba nijak zdůrazňovat fakt, že s vyššími příjmy lze výrazně rychleji pracovat se schopnostmi postavy. Šance na další postup je tak přímo závislá na rychlosti růstu dovedností. Ve chvíli, kdy jsme schopni ustát kdejaký souboj, si každý dvakrát rozmyslí nás vyzvat.

Souboje jsou alfou i omegou této hry. A je jedno, zda se právě pereme s počítačovou postavou o nějakou tu zajímavou odměnu nebo jsme v přímé konfrontaci s hráči nepřátelské rodiny. Goodgame Gangster je postaven tak, abychom měli dostatek zábavy i při sólovém proklouzávání hrou. Ale dozajista se mnou budou všichni souhlasit, že nevyzpytatelný aspekt ostatních hráčů dává jakékoliv hře nádech vzrušení. To je ale na volbě každého, jakým stylem se rozhodne ke hře přistupovat. Nespornou výhodou je možnost si hru odzkoušet zdarma a až teprve poté se rozhodnout pro tu svou cestu. U této hry je totiž nutností vstup do reálné rodiny potvrdit koupí prémiové měny. Takže v jakémkoliv případě je potřeba provést alespoň jednu platbu. Tedy za předpokladu, že hodláme figurovat na výplatní pásce rodiny a pobírat bonusové výhody. A nakonec snad ještě jedna poznámka. Ač hru pod názvem Gangster nehrajeme až tak dlouho, tak její princip je dlouhodobě provařený. Jen v minulosti byla známá jako Goodgame Mafia. Ale ve studiu jim zřejmě přišlo rozumné přejmenování na méně konfliktní název.