Sdílet

Tweet

Goodgame Jump jupiter, nostalgie ala Super Mario

Goodgame Jump Jupiter

O nějakém tom velkém dobrodružství sní snad každý. Proto se mi nikdo ani nemůže divit, že jsem se ve snaze vydat za tím svým rozhodl překročit jisté meze. Proti vůli odpovědných orgánů jsem se zmocnil experimentální rakety, která by jednoho dne měla donést náš lid až ke hvězdám. Tato přelomová technologie překonává veškeré možnosti, jenž se nám doposud naskytly. A zpátečnický byrokraté se rozhodli tento projekt pozastavit. Připadá jim zřejmě až příliš ambiciózní, aby jej nadále podporovali. Můj sen se tím začal rozpadat. Strávil jsem až příliš času na vývoji této rakety, abych se jí teďkon vzdal. Jedinou možností, jak získat další finance pro vývoj, vidím v dokázání potenciálu lodi. Bude to sice velké riziko odstartovat při tomto stádiu vývoje, ale jak jsem již konstatoval, o tom svém velkolepém dobrodružství sní každý. Bez váhání se v noci vkrádám na kosmodrom a bez skrupulí startuji. První dojmy s letu jsou úchvatné. Potenciál lodi je podle všeho mnohem větší, než jsme předpokládali. Až bude plně funkční, vzdálené kouty galaxie budeme mít na dosah ruky. Ono slůvko až bude dokončena, očividně sehrává velkou úlohu. V tu nejméně vhodnou chvíli totiž dochází k poruše systémů.

To vedlo k tvrdému dopadu na povrch planety Jupiter. Vyhlídky v tuto chvíli nejsou nijak příznivé. Zásoby jsou značně omezené a v tuto chvíli neexistuje žádný prostředek, co by se k této planetě dokázal dostat zavčasu. Zřejmě je jen jediná cesta, jak s této šlamastiky vyváznout se zdravou kůží. Jedním s inovativních systémů lodi je schopnost opravy nanoboty. Pokud se podaří posbírat všechny klíčové součástky, mělo by se podařit dát raketu do použitelného stavu. Tedy za předpokladu, že tato nová technologie neselže a nenechá mě napospas osudu na této nehostinné hroudě. Avšak není co ztratit. Pokud se podaří opravit loď, dostanu příležitost se vrátit domů. I když mě tam asi nečeká slavobrána, stále je to lepší varianta, než se stát potravou pro nějakou neznámou potvoru. K mému zděšení totiž tato planeta není tak opuštěná, jak jsme si bláhově mysleli. No, nedá se nic dělat, toužil jsem po dobrodružství a to mi Jupiter a jeho přilehlé měsíce nabízí vrchovatými doušky. Takže hurá do skafandru a vydat se vstříc tomuto prapodivnému světu plnému nástrah a podivných tvorů.

K překonávání tohoto nebezpečného světa bude zapotřebí všeho důvtipu. Rozmanité mapy nabízejí nejednu možnost zdolání. Cestou potkáváme nejeden záchytný bod, jenž zastává hned dvě funkce. Na jedné straně působí jako booster pro náš skafandr. Aktivováním záchytného bodu se nám zvýší body zdraví nebo doskok. Postupné zlepšování dovedností nám tak dovoluje se vracet na místa, která se nám dříve nepodařilo zdolat. Jump Jupiter totiž ani náhodou není zamýšlen jako lineární hra. Občas bude zapotřebí se kousek vrátit, abychom splnili kvalifikační limity. Nové mapy se nám totiž odemykají na základě aktivovaných záchytných bodů. A když jich zkrátka nemáme dostatek, musíme vyrazit najít nějakou tu rezervičku. K odemčení finálového kola měsíce je navíc potřeba vlastnit jistý artefakt. Ten se kolikrát nachází až na dalším měsíci, takže se opět musíme chtě nechtě vrátit o nějaký ten kousek nazpět. Tímto se dílko od Goodgame studia liší od vzoru, na němž vzniklo. Každý, kdo si projde i jedinou mapou nebude ani okamžik váhat, kde autoři hledali inspiraci.

Každý kdo doslova hltal příhody dobráckého instalatéra Super Maria, by si měl povinně zavzpomínat na zlatou éru plošinovek právě s Jupiterem. Ten oproti Mariovi má ještě jedno zásadní vylepšení. Na mapách se nepohybujeme sami. V jednotlivých úsecích můžeme narazit na ostatní hráče. A ti ani zdaleka nemusejí mít přátelské úmysly. Zbraně používané k eliminací místních potvor totiž stejně účinně fungují i na ostatní hráče. Máme tu tak další aspekt zábavy, souboje. Někdo se spokojí s nějakou tou zákeřností přímo na mapě, někdo s chutí zavítá do arény. V té se hráči přetahují o časomíru. Ten komu se jí daří ovládat z vyměřeného času nejdéle, se stává následně vítězem. V tomto trocho pomíjeném kousku si můžeme nostalgicky zavzpomínat na doby Super Maria. A to samozřejmě zcela zdarma, jak je u současných online her zvykem. Nepatříte-li tedy k náročným hráčům, kteří navíc vyrůstali na Nintendu, tak je proskákání Jupiteru přímo povinností.