Sdílet

Tweet

Internetové peněženky

Elektronické peněženky jsou velice oblíbenou formou úhrady plateb na internetu. Jejich výhody jsou nesporné, nemusíme žádné třetí straně sdělit jakoukoliv citlivou informaci. Vyhneme se tak přímé platbě z bankovního účtu či dokonce kreditní kartou. Moderní zabezpečovací certifikáty sice zaručují bezproblémové platby i kreditní kartou, avšak najde se spousta lidí, co se této přímé platbě raději vyhýbají. V takovém případě jsou elektronické peněženky ideální volbou.

Paypal

Jedna z nejstarších peněženek spatřila světlo světa v březnu 2000. Od samého počátku nasadili její autoři agresivní marketingovou kampaň, díky níž se jim podařilo sehnat poměrně dost prodejců, co začali ve svých internetových obchodech nabízet Paypal jako jednu z platebních metod. Terno se autorům podařilo prosazením svého systému na platby u největšího aukčního portálu. Sázka na eBay byla hodně prozíravá. Netrvalo dlouho a Paypal vytlačil dosavadní platební systém Billpoint, za ním stáli samotní provozovatelé eBay. To nakonec vedlo k nevyhnutelnému kroku, eBay za neuvěřitelných jeden a půl miliardy Paypal odkoupila. V základní verzi je tato internetová peněženka pro uživatele naprosto zdarma, takže v případě zájmu stačí zavítat na stránky paypal.com a vytvořit si účet.

Skrill

Značka Skrill Limited se na trhu objevuje sice jen od května 2012, avšak historie této společnosti je mnohem delší. V roce 2012 došlo akorát ke změně názvu produktu, kdy původní Moneybookers bylo nahrazeno výstižnějším jménem. Slůvko Skrill je v Anglii používáno ke slengovému vyjádření peněz. Moneybookers začala své služby zákazníkům nabízet již od 1. dubna 2002. Projekt původně určený pouze pro platby v rámci Spojeného království však pomalu začal přerůstat hranice a od roku 2008 je tato služba dostupná ve všech zemích světa. Společně s Paypalem a Nettelerem jde o největší službu poskytující online platby pomocí tzv. elektronické peněženky.

Paysafecard

Tento platební způsob není v našich končinách tolik znám jako předchozí varianty. Přesto má za sebou taktéž dlouhou historii. Platby jsme poprvé mohli provádět již v roce 2000 a to v sousedním Rakousku. Za vznikem této ideje stojí čtvrtá největší banka v Rakousku, BAWAg. Vznik Paysafecardu byl reakcí na měnící se rozložení finančních prostředků. To také vypovídá o hlavním zaměření tohoto platebního systému. Zatímco klasické elektronické peněženky cílili na internetové obchody, tak v případě Paysafecard se cílovou skupinou stali online hráči a platby za stahování hudby. V době vzniku tuto cílovku ve velkém množství zastupovali mladší lidé, co kolikrát nevlastnili ani bankovní účet. Paysafecard se tak pro ně stal alternativou, jak si za své kapesné pořídit kartičku s před nabitým kreditem ve výši 100, 300, 1000 nebo 2000 Kč. Tyto karty lze vzájemně kombinovat, takže pokud nám zůstal nějaký zbytek s předchozí platby, tak můžeme nejprve využít ten a až následně odčerpat část kreditu z nové karty. Paysafecard si lze pořídit na mnoha prodejních místech, velice často jde o benzinové pumpy a mnoho dalších míst.